Vapaaehtoistyökokemus Sambiassa

Olen Sini ja lähdin elokuun 2025 lopussa pitkäaikaisen haaveeni perässä kohti Livingstonen kaupunkia Sambiassa, jossa vietin kuukauden vapaaehtoistyössä Kansainvälisen vapaaehtoistyö ry:n (KVT) kautta. Vapaaehtoistyöpaikaksi valikoitui Sambian Livingstonessa toimiva, pienehkö ruohonjuuritason järjestö New Hope Waves, joka voimaannuttaa paikallisten haavoittuvien yhteisöjen lapsia sekä nuoria muun muassa koulutuksen kautta. Minulle oli alusta asti selvää, että haluan tehdä vapaaehtoistyötä Sambiassa, koska aikoinani ensimmäinen reissuni Afrikan mantereelle suuntautui naapurimaa Malawiin ja se jätti sydämeeni palon palata takaisin lähes samoille seuduille. Vapaaehtoistyöreissu jännitti hieman etukäteen, mutta samaan aikaan minulla oli odottava fiilis tulevasta. Olin etukäteen suunnitellut reissua todella paljon ja se auttoi, viime hetken matkastressi ei päässyt yllättämään.

Kohti Afrikan mannerta

Saapuessani Livingstoneen minua oli vastassa lentokentällä järjestön johtaja vaimonsa kanssa ja lähdimme samantien vapaaehtoisten talolle, joka sijaitsee Livingstonen kaupungin keskustassa. Vapaaehtoisten talolla minua auttoi asettumaan taloksi kolme muuta vapaaehtoista Italiasta. Vapaaehtoisten talon puitteet olivat vaatimattomat, mutta kaikki tarpeellinen löytyi asumiseen. Ensimmäisen viikon aika asetuin taloksi, orientoiduin käytännön asioihin sekä pääsin tutustumaan muun muassa Malotan yhteisön kouluun, joka on yksi New Hope Waves- järjestön avustamista kouluista. Koululla pääsin auttamaan muita vapaaehtoisia ensimmäisen viikon aikana muun muassa terveystiedon sekä maantiedon oppituntien pitämisen kanssa.

Vapaaehtoisten talo Livingstonessa
Aamupalan valmistusta
Tie, jota pitkin aamuisin kuljettiin New Hope Waves järjestön toimistolle että Malotan yhteisökoululle
Malotan koulu, jossa kävin avustamassa opetuksessa muutamia kertoja
Muiden vapaaehtoisten suunnittelema terveystiedon tunti alakoululaisille

Ensimmäisen viikon aikana pidin myös palaverin järjestön johtajan kanssa liittyen työtehtäviini, koska koin, että opetusalan tehtävät eivät olleet ainoa asia mitä lähdin vapaaehtoistyökokemukseltani hakemaan. Kerroin kaikista tiedoista sekä taidoistani, joita minulla on järjestöalan tehtävien suhteen. Oli hienoa, että pääsin ensimmäisen viikon aikana tuomaan esiin kiinnostukseni ja osaamiseni, koska yhteistuumin päätimme, että pääsen avustamaan järjestön koordinaattoria kenttätyössä liittyen nuorten yrittäjien ryhmätapaamisten monitorointiin. New Hope Waves- järjestö tekee myös työtä nuorten yrittäjien, 15-20-vuotiaiden parissa Ngwenyan ja Namataman alueilla Livingstonessa. Osallistuin kolme kertaa viikossa yhteensä seitsemän eri nuorten yrittäjien ryhmätapaamisiin ja pääsin myös fasilitoimaan työpajoja nuorille, joka oli upea sekä opettavainen kokemus. Työpajat pidin englannin kielellä ja välillä paikallinen järjestökoordinaattori tulkkasi puhettani paikallisella nyanjan kielellä.Rohkaisin nuoria keskustelemaan sekä tuomaan ajatuksiaan esiin liittyen yritystoiminnan ympäristövaikutuksiin, rahan säästämiseen ja yrityksen markkinoinnin tarpeellisuuteen. Nuoret saivat myös itse tuoda esiin minulle aiheita, joista halusivat keskustella. Teimme myös useita pienimuotoisia ryhmätehtäviä sekä pääsimme jopa pelaamaan aiheisiin liittyviä pelejä. Yksi peleistä oli itse kehittämäni Alias-tyyppinen sanojen selityspeli, joka herätti nuorissa hilpeyttä ja toi paljon iloa sekä naurua. Nähdessäni vaikeista olosuhteista tulleiden nuorten hymyt, niin koin tehneeni jotain hyvää ja onnistuneeni tehtävässäni. Vapaaehtoistyötehtäviä oli riittämiin arkipäivisin ja välillä työpäivät kentällä venyivät pitkiksi. Arki-iltaisin ja viikonloppuisin meille vapaaehtoisille jäi myös hyvin aikaa tutustua kaupungin nähtävyyksiin, käydä ostoksilla sekä tehdä pieniä viikonloppureissuja Livingstonen lähikohteisiin.

Työpajan fasilitointia nuorten yrittäjien ryhmille, osa ryhmistä kokoontui heidän ryhmän mentorinsa kotipihalla
Nuorten yrittäjien ryhmiä oli yhteensä kahdeksan ja jokaisella ryhmällä oli erilaiset kokoontumispaikat, tässä chipego-niminen ryhmä kokoontui paikallisen seurakunnan tiloissa
Työpajojen suunnittelua liittyen esimerkiksi rahan säästämiseen, jota harjoiteltiin monopoly-rahan avulla
Nuorten yrittäjien ryhmät kasvattivat myös vihanneksia myyntiin paikalliselle torille

Kaiken kaikkiaan vapaaehtoistyökokemukseni New Hope Waves-järjestössä oli onnistunut ja sain sen mitä olin vapaaehtoistyökokemukseltani lähtenytkin hakemaan: kokemusta järjestöalan kenttätöistä, näkemystä vapaaehtoistyön konkretiasta, mielenkiintoista vuoropuhelua kulttuurien välillä sekä uusia verkostoja. Toki kokemukselle mahtui myös haasteita sekä asioita, jotka vaativat vakavampaa keskustelua; muun muassa vuorovaikutus toisten vapaaehtoisten kanssa ja erinäiset pienet haasteet vapaaehtoisten talon turvallisuuden suhteen. Hyvän yhteishengen ja keskusteluyhteyden avulla kaikesta kuitenkin selvittiin ja vapaaehtoisten kesken vallitsi loppupeleissä hyvä yhteishenki. Oli  myös upeaa huomata se, miten järjestö itsessään koki työpanokseni todella hyödylliseksi ja kertoivat, että aikovat jatkaa luomiani aktiviteetteja nuorten parissa kenttätyöpäivinä. Tämä tieto lämmitti mieltäni ja sai tuntemaan, että olen todella saanut pienillä teoilla aikaiseksi jotain merkityksellistä vaikka en sitä itse edes täysin ymmärtänyt.

Livingstonea ei turhaan paikallisten mukaan sanottu elefanttien kaupungiksi, nimittäin niitä oli lähes aina tienvarsilla
Pääsin myös syömään enemmän kuin tarpeeksi paikallista nshimaa eli maissipuuroa salaatin ja kanan kera
Vapaa-ajalla vapaaehtoistyöstä tuli nähtyä myös valkosarvikuonoja
Arkipäivät olivat työntäyteisiä ja välillä kuumuus väsytti, Livingstonessa lämpötilta kohosivat päiväsaikaan lähes 35 asteeseen

Vapaaehtoistyökokemukseni sai minut myös oivaltamaan, että emme ole yksin tässä maailmassa vaan aina on muita ihmisiä, jotka voivat osaltaan auttaa ja tukea sinua pääsemään eteenpäin, olitpa millaisissa olosuhteissa tahansa. Ymmärsin myös sen, että miten tärkeä merkitys kansainvälisellä dialogilla ja vuorovaikutuksella on ruohonjuuritason toimijoiden kanssa sekä miten pienetkin järjestöt osaltaan edistävät oikeudenmukaisempaa ja rauhanomaisempaa yhteiskuntaa tekojensa kautta. Tämä vapaaehtoistyökokemus KVT:n kautta oli mielestäni hyvin onnistunut ja en pois lue sitä ettenkö lähtisi tulevaisuudessa uudestaan vapaaehtoistyöhön samaan tai ihan eri kohteeseen. Suosittelen kaikille vähänkään asiaa epäröiville tarttumaan rohkeasti tuumasta toimeen ja lähtemään kokemaan, katsomaan sekä ennen kaikkea oppimaan vapaaehtoistyöstä maailmalle tai Suomessa 🙂

Viimeisinä vapaapäivinä kävin ihailemassa auringonlaskua Zambezi-joella risteilyn muodossa

Teksti ja kuvat: Sini